Pro Sabres nastala jedna z nejdelších okurkových sezon v historii. Buffalo se o jednu pozici nedostalo do play-off, a zpátky do hry se vrátíme patrně nejdříve v prosinci. Proto bych tuto pauzu rád vyplnil trochou vzpomínek na hráče, kteří byli důležitými prvky sestavy Sabres, avšak nejsou příliš často vzpomínáni. Nejvěrnější příznivci našeho fanklubu si snad pamatují babičku této stránky, na které pár podobných článků vzniklo. Inu uvidíme, kam jsme se za tu dobu posunuli.
Když se vás někdo zeptá: A jaké dobré hráče kdy mělo Buffalo? Jaká jména z vás vypadnou? Skoro určitě to bude French Connection ve složení Gilbert Perreault, Rene Robert a Rick Martin. Ze starší generace to pravděpodobně bude také Tim Horton a Danny Gare. Ze střední generace by z vás určitě padala jména jako Pat Lafontaine, Dave Andreychuk, Dale Hawerchuk, Phil Housley, Lindy Ruff či Mike Foligno. Z novějších borců by pak jistojistě padla jména Dominika Haška, Mira Šatana, Thomase Vaneka, Jasona Pominvilla, Dannyho Briera, Chrise Druryho, Ryana Millera či současných hvězd Jacka Eichela a Rasmuse Dahlina.
Bez ohledu na jejich nezpochybnitelnou slávu a kvality se chci v této sérii článků zaměřit na trochu jinou sortu borců. Na malé hvězdy, které byly ve stínu, a to ve všech možných smyslech – ve stínu špatného týmu, ve stínu větších hvězd, ve stínu své role v týmu. Dnes začínáme hokejistou, kterého snad měl nejradši komentátor Rick Jeanneret, který si jeho branky užíval se vší grácií. Na paškálu je totiž „Stuuuuuuuuuuuuuuuu Barnes“.
Barnes přišel do Buffala v rámci Trade Deadline před historickým Play-off 1999 (NO GOAL). Šavle jej získaly z Pittsburghu výměnou za Matthewa Barnabyho. Tento trade byl zpočátku velmi kritizován. Barnaby byl pro tehdejší tým Sabres naprosto typickým hráčem. Provokatér, tvrdě hrající do těla, který si však své splnil i co se týče bodů. Byl to miláček fanoušků, kteří v Buffalu vždycky milovali své zlé muže. Trade byl v té době o to více kritizován, jelikož se Barnes dlouho nemohl sehrát s týmem. V sedmnácti duelech základní části posbíral jen čtyři asistence, což bylo za „miláčka“ Sabres opravdu málo. Jenže bývalá čtyřka draftu z roku 1989 chytila důležitou formu právě s vyřazovacími boji.
Původně Barnes začínal play-off až ve čtvrté lajně, avšak jeho výkony mu na konci vynesly místo až v té druhé. Největší dominantou legendárního play-off od Stua Barnese byla produktivita. Barnes nebyl střelec od přírody. Spíše se snažil hledat své spoluhráče a když už to napálil na branku, měl skvělou úspěšnost střelby. Z třiceti střel, které Stu Barnes během play-off 1999 poslal na branku soupeře, si jich hned sedm našlo prostor mezi třemi tyčemi. Jeho procentuální úspěšnost střel 23,3 % byla absolutně nejlepší z celého týmu. Velmi efektivní byl Barnes v přesilových hrách. Hned čtyři jeho branky padly právě v početní převaze.
V posledním zápase Play-off 1999 vyrovnával Stu Barnes na 1-1. Zápas ale skončil tak jak skončil.
„Byla to skvělá, úžasná série… skrz na skrz. Bohužel skončila tak jak skončila způsobem, o kterém každý mluví.“ Stu Barnes ohledně finálové série s Dallasem.
Sabres ale Stanley Cup nezískali (opět konstatuji No Goal!) a od té doby se postupně výsledkově propadali. Barnes hned další sezonu 1999/2000 byl třetím nejproduktivnějším hráčem Šavlí a opět to byly hlavně zásahy v přesilových hrách, které z Barnese činili velmi důležitý článek týmu. Úspěšnost střel 14,6 % činila z rodáka ze Spruce Grove v Albertě druhého nejlepšího forwarda, těsně za Curtisem Brownem.
Barnes byl velmi jistý hráč. Každou sezonu u Sabres jste od něj mohli čekat okolo 20 nastřílených branek a 45 získaných bodů. Nejinak tomu bylo i v sezoně 2000-2001, kdy stará parta Sabres (okolo Pecy, Šatana a Haška) zaznamenala svou poslední účast v play-off. V základní části se stal Stu opět třetím nejproduktivnějším hráčem Šavlí s třiačtyřiceti body a při třináctizápasové participaci v play-off zaznamenal hned osm bodů.
V dalších sezonách se začala přestavba Šavlí a k ní bylo potřeba řádného vůdce. V týmu již nebyl Mike Peca, kterého Darcy Regier (respektive práva k jeho podpisu) vyměnil do Islanders za Taylora Pyatta a Tima Connollyho. Stu Barnes byl v té době velmi zkušený borec a měl obrovský respekt v kabině. Ač nebyl zjevným lídrem na ledě, bylo to právě v kabině, kde měl Barnes důležité slovo a proto převzal roli kapitána Buffala. Svou kapitánskou roli plnil Barnes do svého odchodu z týmu, tedy do 10. 3. 2003, kdy byl Barnes vyměněn – tak trochu ironicky – do Dallasu za Michaela Ryana a výběr ve druhém kole draftu, ze kterého si Šavle nešťastně vybraly Branislava Fabryho.
Byl to právě Barnes, který se dosti zasazoval o vývoj mladíků v sestavě Sabres, jmenovitě Tima Connollyho, Paula Gaustada, Maxima Afinogenova či Dannyho Briera. To, že byl Barnes lídr a vítězný typ hokejisty dokazuje i jeho kariérní účast v play-off. Pokud vezmeme v potaz i kanadskou juniorku, chyběl Stu Barnes během dvaadvaceti odehraných sezon v play-off pouze čtyřikrát!
Po trejdu do Dallasu zde Barnes působil další čtyři sezony. Po ročníku 2007/2008 se rozhodl ukončit svou aktivní hráčskou kariéru. Z NHL ale Barnes takřka nikdy nezmizel. Hned od následujícího ročníku se totiž stal asistentem trenéra Dallasu a tuto funkci vykonával tři sezony. Následně u Stars působil ještě rok jako konzultant. Následovala čtyřletá pauza od NHL, aby se Barnes opět pro sezonu 2017/2018 vrátil k Hvězdám jako asistent trenéra. V poslední sezoně však začal Stu zcela jinou misi. Společně s Ulfem Samuelssonem se stal jedním ze pěti skautů, kteří by měli mít za cíl výběr hokejistů pro Expansion Draft Seattlu Kraken.
Při oslavě padesáté sezony Šavlí se Barnes znovu ukázal v Buffalu, aby se účastnil hlavního ceremoniálu velebícího kapitány skrz na skrz historií.
„Někdy v létě jsem dostal telefonát od lidí z Buffala, zda bych se nezúčastnil otevírací kapitánské noci v Buffalu. Kromě toho se také odehrávalo znovu-setkání týmu z roku 1999, a obou jsem se účastnil. Bylo to skvělé. Organizátoři udělali výbornou práci. Vždycky je super vidět staré známé tváře. Hlavně ta kapitánská noc byla fantastická, jelikož tam bylo mnoho úžasných hráčů napříč historií. S pár z nich jsem se během kariéry potkal, ale bylo úžasné je více poznat. Fanoušci byli vážně skvělí. Ta podpora byla parádní. Strávil jsem v Buffalu čtyři sezony a město i organizace se mi nesmírně líbili. Byla zábava být součástí toho týmu.“ Stu Barnes
A ještě taková perlička na závěr. V Barnesově rodném městě, Spruce Grove v Albertě, nese místní hokejový stánek jméno právě Stua Barnese.
Máte nějakou vzpomínku na Stuuuuuuuuuuuuuuuua vy?
1 thought on “Hvězdy ve stínu (1): Stu Barnes”