Draft NHL pokračoval dalšími koly, která přinesla mnoho propadů a překvapivých picků. Po tomto covidovém roce se příliš nevolilo podle toho, co očekával nejrůznější weby zaměřené na prospekty. Buffalo nebylo výjimkou. Není čas ztrácet čas. Picků bylo opravdu hodně takže pojďme rovnou k věci.
Pick #33 – Prokhor Poltapov – RW – CSKA Moskva
Ano, tenhle draft je pro Sabres naprosto šílený a výjimečný. Dlouhá léta Buffalo na ruské hokejisty zanevřelo. Posledním, kterého jsme draftovali, byl v sedmém kole draftu 2016 Vasili Glotov. Před ním v roce 2013 Nikita Zadorov a 2012 Mikhail Grigorenko. Za posledních patnáct let dohromady jen tři Rusové. To se však změnilo tento rok. Ruskou salvu zahájilo Buffalo volbou Prokhora Poltapova. Ruský ofenzivní univerzál je ceněn díky svému umu vybrat si v zápase tu dovednost, kterou tým zrovna potřebuje. Pokud je třeba střelec, Poltapov si vytváří prostory a hledá střelecké pozice. Pokud zase chybí mezihra, je Poltapov potřebným playmakerem. To třeba ukázal na mistrovství světa osmánctiletých, kdy zaznamenal dvě branky a pět asistencí v sedmi duelech a vybojoval s Ruskem stříbro.
Poslední sezonu odehrál Poltapov v ruské juniorce – MHL. Zaznamenal 52 bodů v 61 duelech, stal se nejlepším hráčem svého týmu – Krasnaya Armiya Moskva. Mezi všemi hráči MHL se umístil na dvanáctém místě, když však budeme brát playery mladší devatenácti let, skončil v bodování na třetím místě za Alexandrem Kisakovem (viz níže) a budoucí možnou jedničkou draftu Matveiem Mitchkovem. Poltapova výhoda oproti Kisakovi je, že umí více používat své tělo a svaly, plus také fakt, že hrál v kvalitativně slabším týmu než Kisakov a body se mu nesbíraly tak lehko. Poltapopova volba je mi velmi sympatická. Buffalo na to jde jinak, a to je dobře. Nemá cenu se plácat stále dokola v tom samém rybníčku, kde to nefunguje. Sabres volí jinou cestu a já doufám, že ruský hokejista bude její součásti. Už by bylo na čase mít v kádru další Zhitniky, Afinogenovi a Kalininy. Myslím si, že Poltapov může do dvou let hrát minimálně v Rochesteru.
Pick #53 – Alexander Kisakov – W – Dynamo Moskva
Kisakov je ofenzivní mašina. Druhý nejlépe bodující hráč MHL a druhý nejlepší střelec. 61 zápasů, 36 branek, 37 asistencí. Kisakov se hokejem baví, dokáže změnit směr na pětníku a velmi rád využívá právě tyto své přednosti. Nemůžu říct, že je to nový Pavel Bure. On není rychlostní superman, ale právě ta dynamika ve změně pohybu na malém prostoru a schopnost přitom pohodově kontrolovat puk je Kisakovovou doménou. Kromě toho, že jde o Rusa, kteří prostě a jednoduše nemají v NHL nejlepší pověst, posunuly Kisakova níže na draftu také jeho tělesné parametry. 177 centimetrů a 64 kilogramů. Je to prostě tintítko. I Cole Caufield už má o 7 kilo více než Kisakov. Nabrání svalů bude pro rodáka ze Solikamsku klíčovým prvkem jeho vývoje. Nebo abych to ještě lépe rozvedl – nabrat svalovou hmotu a neztratit dynamiku. Pokud se to povede, bude Kisakov opravdovým monstrem a hodně nepříjemným hráčem v NHL.
Pick – 88 – Stiven Sardaryan – F – CSKA Moskva
Tohle je takové to Buffalské překvapení, které se alespoň jednou na draftu stane. Sardaryan nefiguroval v žádných předdraftových žebříčcích. Jeho vývoj je trochu pomalejší. Až v poslední sezoně se dostal do MHL, předchozí dva ruští kolegové začali s MHL už okolo 16 let. Sardaryan sice postupuje pomaleji, avšak nesmírně zajímavě. Ve své první sezoně v MHL zaznamenal nejvíce bodů mezi nováčky, konkrétně jich bylo 30 v 50 duelech. Sardaryan je navíc spoluhráčem Poltapova, což je za mě chytrý tah. Oba dva se mohou hecovat a motivovat. Samotný Rus by se těžko do Buffala dostával. Mají rádi svůj klid, své prostředí. Ale malá ruská komunita a její příslib daleko zvyšuje šance, že se Buffalu v tomto ohledu zadaří. Co se týče jeho herních dovedností, je více tvořivým hráčem. Má velmi dobrou vizi a dokáže poslat puk tam kam chce. Mohl by se ještě více naučit hrát tělem, ale parametry pro to mít bude. 185 centimetrů není rozhodně málo, ale v Rusku je patrně nedostatek jídla, a stejně jako Kisakov má Sardaryan jen 70 kilogramů. Buffalo musí najmout setsakra dobré výživové poradce, aby se tato dvojice hokejistů dokázala pořádně svalově namlsat.
Pick #95 – Josh Bloom – LW – Saginaw Spirit (OHL)
Další zajímavý pick Kevyna Adamse, který v úvodních kolech vybíral drobnější hráče a později se zaměřil na pořádnější vazby. Josh Bloom je jednou z nich. 188 centimetrů, 83 kilogramů, a to ještě něco nabere. Adams si musel být jistý kvalitou Blooma. Kvůli covidové výluce OHL nenastoupil Josh k jedinému duelu. Je ale rodákem z ontarijského Oakvillu, což je coby kamenem dohodil do Buffala. Bloom je urostlým křídlem, který je typický pro svou platnost na obou stranách kluziště nebojí se chodit do předbrankového prostoru a odpracovat si tam svou ne úplně příjemnou šichtu.
Pick #97 – Olivier Nadeau – RW – Shawinigan Cataractes (QMJHL)
Z mého pohledu je Nadeau o stupínek zajímavější než Josh Bloom. Trochu mi připomíná Joshe Andersona. Velký hráč, který si své centimetry uvědomuje a velmi rád je používá. 188 centimetrů, 92 kilogramů. Na osmnáctiletého kluka je to pořádná stavba, která Nadeauovi pomáhá u mantinelu. Je na něm setsakra silný. Velmi dobře si zde dokáže pokrýt puk a následně jej předat svým spoluhráčům do lepších pozic. Poté se přemístí před branku, cloní a tečuje. Oproti Bloomovi potřebuje Nadeau vylepšit svou defenzivní hru, aby byl pro tým ještě platnější. To by se ale mohl učit klidně už v Rochesteru. Ještě rok bych jej viděl v QMJHL a pak bych s radostí ocenil přechod do tvrdšího hokeje, protože s těmito centimetry a postavou budou další léta mezi prcky v QMJHL pro Nadeaua spíše na škodu.
Pick #159 – Viljami Marjala – LW – Québec Remparts (QMJHL)
Další hokejista z QMJHL, kterého Sabres přivítali do svých služeb. Odchovanec finského Karpatu nedostával ve své vlasti tolik příležitostí, kolik by si přál, a tak se před touto sezonou rozhodl vydat do Kanady, kde si chtěl i zvykat na užší kluziště. Po chvilkové adaptaci se pořádně zapracoval a začal být velmi platným hokejistou Remparts. Ve třiceti duelech posbíral 27 bodů a i v play-off přidal 5 bodů v šesti kláních. Jedná se spíše o tvůrce než střelce. S pukem nedělá zbrklosti, hraje více opatrně. Rád jede s pukem na holi a skenuje hru, aby si vybral pro přihrávku tu nejlepší možnost. Zavážení kotoučů je obecně jeho silnou stránkou. Umí zde prodat herecké dovednosti a do poslední chvíle nedá protihráčům najevo, jakou variantu a cestu zvolí.
Pick #161 – William von Barnekow-Lofberg – W – Modo Redhawks (SHL)
Víte co je největší výhodou tohoto kluka? Domnělá rychlost. Než vyslovíte jeho jméno, přejede celé kluziště. A stihl by to i s rolbou. Jednoznačně můj nejoblíbenější pick na draftu. Doufám, že se propracuje k Sabres a kustod se bude pokoušet na dres narvat von Barnekow-Lofberg. Připomíná mi to historické postavy jako Zdeněk Konopišťský ze Šternberka. Ale nelíbí se mi jen jméno ale i samotný von Barnekow. Další obr do party. 193 centimetrů, 86 kilogramů a rozhodně nejde o defenzivně laděného forwarda. Naopak. von Barnekow dokáže získávat solidní množství bodů. V uplynulé sezoně začal za juniorku Modo, kde dal dohromady 21 bodů v 17 duelech. Pak jej prověřili také ve třetí nejvyšší švédské lize, kde chtěli zjistit, zda dokáže hrát také s profíky. 22 bodů v 26 duelech ukázalo, že rozhodně ano. Ke konci sezony dostal prostor i ve švédské nejvyšší soutěži. Nastoupil do dvou utkání play-off a i tam jednou bodoval. Myslím si, že se von Barnekow neztratí a nebude to trvat až tak dlouho, kdy se podívá minimálně do Rochesteru. Tenhle pozdní pick se mi zdá velmi slibný.
Pick #188 – Nikita Novikov – D – Dynamo Moskva
Pokud mluvíme o slibných volbách na draftu, tohle by mohla být ohromná krádež. Cítím nejlepší late round pick od dob Olofssona. Nikita Novikov je s prominutím nukleární hovado. 193 centimetrů, 94 kilogramů. Tenhle kluk doroste do dvou metrů jen to fikne. Ohromná vazba, která mi velmi připomíná Nikitu Zadorova. I co se týče herního stylu. Takového hráče chcete v týmu. Navíc Novikov patří mezi nejmladší hráče draftu. V moment kdy byl vybrán Buffalem mu ani nebylo 18. Narozeniny totiž slaví právě dnes (25.7). Tohoto hráče budu bedlivě sledovat a je to moje volba na černého koně tohoto draftu. Je zajímavé, že skoro všem skautovým stránkám unikl, ale Craig Button z TSN jej zařadil již na 67 místo. Pro NHL bude muset vypilovat bruslení, ale jak tohle zvládne, bude z něj fenomenální obránce do třetího páru a na veškerá oslabení.
Pick 193 – Tyson Kozak – C – Portland Winterhawks (WHL)
Svou poslední volbu Adams obětoval pro pracovitého defenzivního centra, který nejprve myslí na to, aby si odvedl práci ve vlastní třetině a až pak se třeba vydá dělat černou práci i před branku soupeře. Nemá ohromný ofenzivní skill, ale právě ta pracovitost a nebojácnost z něj dělá kandidáta do čtvrté lajny.
Abych shrnul celou draft class – upřímně se mi velmi líbí. Buffalo přidalo všechny potřebné kousky. Několik velkých borců, kteří by měli v budoucnu pomoct týmu hrát fyzičtější hokej a nevypadat na ledě jako banda baletek. Zároveň ale máme také mnoho velmi šikovných menších hráčů, kteří mají za cíl nabrat svaly a dále pilovat své dovednosti. Jasně, všem se to nepovede, to by byl zázrak, ale jestli to z těch šesti ofenzivních šikulů dotáhnou dva do boje o top six, můžeme si mnout ruce.
Adamsova slova na tiskové konferenci po draftu naznačila, že se opravdu vrhl do pořádné přestavby. Chce začít jinak, od píky, podle sebe a své ideji. Nechce lepit a dávat dohromady kostičky, které mu nechali Botterill s Murraym. A vlastně je to asi dobře. Ačkoliv to znamená, že play-off příští rok by byl zázrak, není na škodu hodit tuhle děsnou éru za hlavu a říct si že to zkusíme znovu a lépe. V tomhle směru nám stejně nic jiného ani nezbývá. Upřímně řečeno mi Adamsovy kroky dávají smysl a zatím se mi jeví nejsympatičtěji z našich tří posledních manažerů. Kéž by to přineslo své ovoce.