- kolo – 24.7. 02:00
- – 7. kolo – 25.7. 17:00
Hned na úvod musím říct, že tento draft je pro Sabres plný kontroverze. Mnoho elementů si zde protiřečí a upřímně sám netuším, jak na tyto věci nahlížet. Pokusím se je vám přiblížit a obrázek si pak může udělat v klidu každý sám.
+ Buffalo vyhrálo draftovou loterii! Konečně se na Sabres usmálo štěstí a potřetí v historii bude vybírat na draftu z první pozice!
– Jde o možná nejslabší draft year za poslední dekádu.
+ Vedení Sabres tvrdí, že zná tento ročník jako žádný jiný!
– Buffalo vyhodilo skoro všechny skauty a disponuje opravdovým minimem.
+ Typologicky první dvě volby na draftu přesně zapadají do toho, co Sabres potřebují
– Jak již bylo v podstatě zmíněno, nejde o generační talenty typu McDavid, Eichel, Matthews.
+ Buffalo drží v ruce dobré karty a může si poměrně dobře nastolit cenu za Eichela, Ristolainena, Reinharta.
– Je vysoký pick na tomto draftu opravdu tak cenný?
To jsou některé plusy a mínusy, které si musí každý vyhodnotit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Nechme ale už toho polemizování a zaměřme se na to, co je na draftu nejzajímavější – mladí talenti.
Jako vždy si uděláme jistý Mock draft, kde se budu pokoušet trefit, koho že to přivedeme do svých spárů. Předtím ještě připomenu, že jsme na Facebooku debatovali s Jakubem Hromadou s Recruit Scouting právě o prvních volbách.
https://www.facebook.com/BuffaloSabresCzSk/videos/1665442710511795
PICK #1 – Owen Power – D – University of Michigan
To, že si Seattle vybral na expansion draftu Willa Borgena, podle mě jen umocnilo, že si Sabres pojistí do svých služeb Owena Powera. 195 centimetrů vysoký a takřka 100 kilo vážící bek je přesně to, co budou Sabres potřebovat po odchodu Rasmuse Ristolainena. Power je vazba. Ohromný bek, který bude platný pro své defenzivní schopnosti, rozehrávku po mantinelu ve vlastní třetině a bude volbou číslo jedna pro oslabení. Sabres takového beka potřebují jako sůl. Jistotu v zadních řadách delší dobu postrádáme. Loni to předváděl Jake McCabe, který se však zranil. Pokud by dokázal navázat na své výkony, mohl by být skvělým mentorem pro Powera i Samuelssona. Šavle by se skoro mohly vrátit k osvědčeným dvojicím beků z období okolo let 2005-2008, kdy jeden obránce byl pohyblivý a tvořivý, zatímco ten druhý byl větší jistotou směrem dozadu. Živě si dovedu představit, že spolu budou pěkně kooperovat páry jako McCabe-Bryson/Laaksonen, Dahlin-Power, Samuelsson-Jokiharju. Volba Owena Powera prostě dává smysl. Podruhé v historii by tak Šavle volily obránce. Typologicky však diametrálně odlišného od Rasmuse Dahlina. Je otázkou, jak to s kanadským bekem hrajícím v NCAA bude. Před draftem oznámil, že by ještě raději pokračoval na univerzitě. Se svými fyzickými parametry a tím, jak se nakonec prezentoval na MS v Rize si myslím, že by to bylo zbytečné.
Další varianty: William Eklund / Matthew Beniers
Kdyby Buffalo dostalo za Eichela/Reinharta některé velmi dobré mladé beky, mohlo by se stát, že si Šavle půjdou pro útočníka. Zde přicházejí v potaz dvě možnosti – William Eklund a Matthew Beniers. První jmenovaný má větší potenciál stát se opravdovou hvězdou. Odchovanec Djurgardens vždycky převyšoval svůj věk a řádil mezi podstatně staršími kluky. V patnácti hrál s osmnáctiletými, v šestnácti s dvacetiletými a v sedmnácti už mezi dospěláky. To se nejprve ještě oťukával, ale svou druhou sezonu v SHL už prožil parádní a nasbíral 23 bodů v 40 duelech. Eklund je hráč, který mi typově trošku připomíná Maxima Afinogenova. I Eklund bude příští sezonu patrně zůstávat ve Švédsku. Oproti švédskému forwardovi stojí Matthew Beniers. Ten pravděpodobně nikdy velkou hvězdou nebude. Může se ale stát jednoznačnou oporou týmu a jistou šedou eminencí. Dal by se přirovnat k Dylanovi Larkinovi či Nicku Folignovi. Beniers je spoluhráčem Owena Powera z Michiganské univerzity. Upřímně řečeno si dovedu představit, že když se stane nějaký mega trade a Sabres získají pick Kraken, Ducks či Blue Jackets, mohli by sáhnout po Beniersovi a zachovat tak toto Michiganské duo pohromadě.
MOCK Pick #5-10 – Jesper Wallstedt / Mason McTavish
Samozřejmě se ještě jednou pozastavíme v top 10, protože případný trade Eichela/Reinharta je dosti skloňovaný. V tento moment se zastavuji u dvou potencionálních jmen, která by mi dávala smysl, pokud by si Sabres vytrejdovali další volbu v top 10. Dobrých brankářů není nikdy dost. Jesper Wallstedt by měl být jedním z nich. Draftovat gólmana v prvním kole je vždy riziko. Wallstedt si ale už v osmnácti letech vybojoval pozici jedničky ve švédské nejvyšší soutěži a nevedl si zde vůbec zle. Ve 22 zápasech pochytal 90,8 procent všech střel a v průměru inkasoval 2,23 branek na utkání. Je jasné, že Wallstedt rovnou do NHL nenaskočí, bude to trvat cca dva roky. Ale Buffalo možná bude hledat jednoduché a krátkodobé řešení v případě, že se Ullmark rozhodne jít jinam. Luukkonnen je otazník i třeba díky zraněním. Erik Portillo se stále bude muset předvést na dospělém levelu a Wallstedt by měl být posichrováním brankářské budoucnosti. Mason McTavish je pro změnu ryzí Centr. Upřímně řečeno mi připomíná Ryana O’Reillyho (neplačte). Poměrně urostlý klučina (188 cm, 94 kg) je prototypním centrem hrajícím a platným na obou stranách kluziště. Má v sobě jistou zarputilost a chtíč po dokonalosti a přesnosti. Ostatně, narodil se ve Švýcarsku a s hokejem tam také začínal. Až později se vrátil do Kanady, odkud jeho otec Dale pochází. Ve svých šestnácti letech patřil Mason McTavish k nejlepším hráčům Ontario Hockey League v dresu Peterborough Peters. Vzhledem k tomu, že se OHL poslední rok vinou covidu nehrála, zkusil si McTavish profesionální hokej o něco dříve, a to v dresu EHC Olten hrajícího druhou švýcarskou ligu. Ve třinácti duelech si McTavish připsal devět branek a dvě asistence, v play-off stihl dokonce sedm bodů ve čtyřech kláních! Porovnání se sobě rovnými měl na šampionátu osmnáctek, kdy jako kapitán dovedl Kanadu ke zlatu. V sedmi duelech nastřílel pět gólů a u dalších šesti asistoval.
Pick #14 – Matthew Coronato – LW – Chicago Steel (USHL)
Tenhle kluk by se mi moc líbil. Rodák z New Yorku je bodová mašina. Všemi možnými prostředky prost a jednoduše boduje. Rád hraje na puku, nebojí se schytat ostřejší hit, aby si zase pro puk dojel či se na něm udržel. Neustále se snaží nahazovat puky na branku, a to pak samozřejmě přináší ovoce. Trochu mi takovou ofenzivní univerzálností připomíná Chrise Druryho. Není to vysloveně střelec od pána boha, ale jeho píle a snaha neustále hledat puku cestu, jak že by se to dostal do branky z něj udělala jednoznačně nejlepšího střelce USHL s 48 brankami. Celkem v 51 duelech zaznamenal 85 bodů a stal se druhým nejlepším hráčem této ligy. Z New Yorku by to navíc do Buffala neměl daleko a mohlo by se mu tam vlastně i líbit. Pro příští sezonu bude Coronato působit na Harvardské univerzitě.
Pick #33 – Sasha Pastujov – LW – USNTDP
Jako první pick ve druhém kole se často vybírá hráč, který z nepochopitelných důvodů propadl do kola druhého. Můj typ je, že by to mohl být Sasha Pastujov. Do druhého kola by se mohl propadnout vinou nepodařeného MS U18 v podání USA. Pastujov tam ale podal slušný výkon. V pěti zápasech dal shodný počet branek a přidal tři asistence. Co se týče Pastujových dovedností, je to střelec. Má velmi dobrou ránu a k tomu i slušné fyzické parametry. Dokáže si uhlídat kotouč na mantinelu před dotěrnými beky a pod tlakem vymýšlí snad ty nejlepší přihrávky. Musí zapracovat na defenzivní hře i zakládání útoků, avšak střelecky má rozhodně potenciál.
Pick #53 – Stanislav Svozil – D – Kometa Brno
Ale jo, pojďme si zasnít. Myslím si, že Svozil by se mohl propadnout ke konci druhého kola a proč by po něm Buffalo nešáhlo, že? Přerovský rodák hraje mezi dospělými od svých šestnácti let, což je na beka naprosto šílené číslo. Není to žádný Dahlin ale spolehlivý oboustranný obránce. Ačkoliv nepatří mezi nejvyšší borce, umí hrát velmi dobře a chytře do těla. Zároveň je šikovný ve středním pásmu, kde se snaží vypichovat puky soupeřům zavážejícím kotouče do útočného pásma.
Pick #88 – Justin Robidas – C – Val-d’Or Foreurs (QMJHL)
Jeho táta byl společně se Stevem Ottem můj nejoblíbenější hráč v NHL 09 (co se herních dovedností týkalo). Robidas se v podstatě potatil. Stéphane Robidas byl šikovným oboustranným bekem. Justin je o něco aktivnější směrem kupředu, proto také hraje centra. Avšak i co se týče defenzívy je velmi zodpovědný a rozhodně je logickou volbou pro oslabení. Občas to vypadá, jako by měl plíce ze železa. V útočné třetině místy volí překvapivá zakončení. Vždy si tam ale odvede potřebnou práci. Bude dávat nepěkné góly, které však budou pro tým setsakra důležité. Když vše půjde dobře, mohl by se stát druhým, třetím centrem.
Pick #95 – Jack Bar – D – Chicago Steel (USHL)
Jack Bar jde prostě absolutně jinou cestou, než byste u Kanaďanů čekali. Poté co opustil klasické kanadské juniorky se nevydal do CHL, ale šel cestou kanadských vysokých škol. Na té v St. Andrew’s působil 4 roky, a ten poslední ročník už mu byl opravdu hokejově malý. Jakožto bek nasbíral 52 bodů v 49 duelech. Protože se kromě hokeje také solidně učí, od ročníku 21/22 dostal stipendium na Harvardské univerzitě. „Mezisměnu“ sezony 2020/2021 vyplnil rokem v USHL u Chicago Steel. Vstřelil zde 5 branek a přidal 10 asistencí. Je to velký, cca 190 cm vysoký bek, který by mohl být podobný jako třeba Jaroslav Špaček. Má velmi slušnou střelu od modré a nebojí se jí požít. Zároveň je dost fyzický. Na druhou stranu má nedostatky v bruslení a rozhodně bude potřebovat vyšperkovat rozehrávku.
Pick #97 – Florian Elias – W – Adler Mannheim (DEL)
Tohle by mohlo být na draftu překvapení, ale já si říkám, proč ne. Florian Elias v předdraftových žebříčcích takřka nikdy nefiguruje v úvodní stovce. Většinou se o něm ani nezmiňují, ale přitom je to kluk extrémně šikovný. Nejvíce ho upozaďuje jeho výška. Měří pouze 173 centimetrů, což je na NHL prostě málo. Přitom se ale v Německu dokázal již v útlém věku prosadit mezi profesionály, a to je německá liga vinou mnoha severoamerických importů dost tvrdá. V osmnácti letech naskočil do své první sezony za Mannheim a získal celkem 8 bodů ve 34 duelech. Své dovednosti ukázal Elias na MS juniorů, kde skvěle doplňoval Stützleho a Peterku. Celkem vstřelil 4 góly a přidal 5 asistencí v 9 špílech.
Pick #159 – Hunter Strand – C – Tri-City Storm (USHL)
Hunter by se mi v Buffalu velmi líbil. Pracovitý hráč typu Girgensonse. Rodák z Aljašky je k tomu vlastně nějak od přírody stvořený, ne? Má svůj zvláštní styl defenzívy podobný jako třeba Tobias Rieder – tedy agresivní. V útočné třetině se nebojí chodit do předbrankového prostoru a v rozehrávce je poměrně konzervativní, což je ale u hráče jeho typu výhodou.
Pick #161 – William Trudeau – D – Charlottetown Islanders (QMJHL)
Mít v Kanadě jméno Tudeau je trošku o tlamu, ale William ho nosí hrdě. Velmi šikovný obránce, který umí rozdávat puky pod tlakem. Jako by to snad vyhledával. Střelu nemá nejtvrdší ale zase umí dobře zamířit. Potřebuje se naučit hrát více do těla proti větším hráčům. To jej na tomto draftu posune níže.
Pick #188 – Darels Dukurs – C/W – Langau U20 (SUI)
Jednoho Lotyše si do draftu přece musím hodit. Dukurs by mohl být zajímavým zbožím pro pozdní kola. Poslední tři roky působí ve Švýcarsku, přičemž v poslední sezoně sbíral jeden bod za druhým. Ofenzivní univerzál si ve 41 duelech připsal 17 branek a 26 asistencí. Zároveň ale umí přitvrdit a je trošku výbušnější, což potvrzuje i 72 trestných minut.
Pick #193 – Jakub Kos – C/W – Ilves U20 (FIN)
Moc se omlouvám všem slovenským fandům, chtěl jsem nalézt alespoň jednoho Slováka, ale letošní rok je pro slovenské prospekty opravdu hodně tragický. Jakub bude velmi dobrý hráč bottom six, zodpovědný hokejista se solidními parametry. Kos hraje druhým rokem ve Finsku, kde jen potvrzuje svou roli. V příští sezoně by mohl být již v seniorském týmu Ilves a pomalu se tak připravovat na svou roli pracanta v NHL.