Po roce je to opět tady. Čeká nás draft NHL a liga ukázala, že to letos bude opravdu zajímavé. Největší hvězdy své kategorie se sjely právě k nám, do Buffala, kde to v noci z pátku na sobotu vypukne. Kdy bude Buffalo volit v prvním kole a bude vůbec volit? To jsou všechno otázky, které jsou stále ve hvězdách. Určitě se můžete těšit na LIVE textový přenos, kde si představíme naše volby a budeme monitorovat případné trejdy. Teď pojďme k tomu, co má Buffalo momentálně v rukou.
1.Kolo draftu – Noc z pátku na sobotu – Start v 1:00
PICK #4 – Via Chicago – Získán trejdem Bowena Byrama
PICK #20 – Via San Jose & Edmonton – Získán trejdem Kesselringa a picku #27
2.- 7. Kolo draftu – Sobota – Start v 17:00
PICK #45 – Via Chicago & Islanders – Získán trejdem Bowena Byrama
PICK #124
PICK #156
PICK #188
Jarmo Kekäläinen má za sebou produktivní týden. S Chicagem se dohodl na výměně Bowena Byrama, za kterého jsme získali zajímavého beka Creviera a výše zmíněné picky. Pokud to náhodou někomu uteklo, důvod byl ten, že Byram chtěl pozici beka číslo jedna a dostat při další smlouvě pořádně nasypáno. Se svým agentem údajně požadují průměrný plat mezi 12 – 14 miliony $.
Dále je tu sága okolo Alexe Tucha, se kterým se Sabres nedohodli na podmínkách. To nejlepší, co měl Tuch od Buffala na stole údajně bylo 9,5 milionu v průměru na 8 let, či 10,2 na 7 let. Tuch se rozhodl jít jinou cestou a nakonec podepsal s Washingtonem smlouvu na 10,5 milionu na 8 let. Kekäläinen jej alespoň vyměnil za 3. kolo draftu 2027, aby neodešel úplně zadarmo.
Tak a teď pojďme k dnešnímu draftu. Co se bude dít? Buffalo vlastní volbu číslo 4, která vzbuzuje velký zájem a Kekäläinen naznačil, že se nebojí ji použít k výměně. Protože fakt je v tuto chvíli ten, že Sabres jsou momentálně na papíře slabší než před měsícem. Není Tuch a není Byram. A pochybuji, že Buffalo chce zažít další sezonu bez play off.
Jaké jsou v tuhle chvíli spekulace, co se týče výměn?
Buffalo shání útočníka a případně i brankáře. Samozřejmě se hned začalo mluvit o Connoru Helleybuckovi, který je momentálně nejlepším a dostupným brankářem k výměně. Winnipeg jde naopak do rebuildu, takže to dává smysl. Je ale otázkou, zda 4. pick není za Helleybucka příliš, když se vezme v potaz jeho smlouva a věk. Padaly úvahy, že by Sabres mohli dát svůj 4. a 20. pick a WPG by k Helleybuckovi přihodil svůj 8. pick. Ale kdo ví. Je to každopádně jedna z variant.
Další, o kom se momentálně mluví, je Matthew Knies z Toronta, což by byl velmi zajímavý a stále velmi perspektivní hráč.
Další, kdo momentálně budí zájem, je Vincent Trocheck z Rangers. Tady by byl ale pick #4 solidní přepal.
Dlouhodobě také panují napjaté vztahy mezi Robertsonem a Dallasem. Každopádně kluby okolo něj také krouží.
Může se však objevit někdo z nenadání, stejně jako u trejdu Peterky. Je jasné, že se Jarmo pokusí zlepšit svůj tým a lepší nástroj než 4. výběr mít nebude, jelikož Free Agency bude letos poměrně dost chudá.
Co když trade nepřijde? Pokud se nic nestane, získáme setsakra kvalitního prospekta a budeme si moct vybírat. Ano, První dvojka – McKenna – Stenberg je odstřelená. Ale i to, co se nachází po ní, není rozhodně k zahození.
Nejlepší hráči potencionálně dostupní na 4. Místě?
Caleb Malhotra – Centr – Syn nového kouče Canucks. Nejlepší centr tohoto draftu. V nováčkovské sezoně v OHL zaznamenal hned 84 bodů v 67 zápasech. Má neskutečný ofenzivní přehled ale zároveň je velmi zodpovědný i v defenzivní činnosti.
Viggo Björck – Centr – Druhý nejlepší centr hned za Malhotrou, vzrůstem je menší, což ho sráží dolů. Měří jen 175 cm, ale ofenzivní skillset má famózní, což ostatně ukazuje už mezi profíky v SHL, kde odehrál kompletní sezonu. Navíc si zahrál i na uplynulém MS, kde byl se šesti body 4. nejproduktivnější Švéd.
Chase Reid – RHD – Letošní draft nabízí cca 4-5 velmi solidních beků, které od sebe rozlišují malé detaily a každý vyniká a naopak drobně pokulhává v něčem jiném. Podle expertů je Chase Reid nejlepší z těchto beků, protože jakmile chytí slinu, je z něj mašina. Silný na puku, skvěle bruslí, rozdává kotouče s obrovským přehledem, nebojí se zametat před bránou. Jsou to ale drobné výkyvy formy, které zanechávají drobný otazník.
Alberts Šmits – LHD – Jak už jméno jistě napoví, asi tušíte, že tohoto kluka mám načteného nejlépe ze všech. Šmits bude nejvýše draftovaným Lotyšem v historii NHL a je k tomu řada důvodů. Není nejlepší bruslař na draftu, není nejlepší rozehrávač ani nemá nejlepší střelu. Ale jako celkový balíček je naprosto nadstandartní, protože ve všech různorodých atributech je těsně pod špičkou. Skvělý all-around bek, kterého ale jedna věc přeci jen zdobí, a to je jeho mentalita. Je nesmírně vyspělý, umí hrát těžké minuty a už v 17 letech na něj nakládali roli v prvním obranném páru a těžké minuty v klíčových sekvencích zápasu ve finské nejvyšší soutěži, o lotyšské repre ani nemluvě. Šmits nejspíš nikdy nebude superhvězda NHL. Není to Makar, není to Hughes. Ale je to frajer, který bude klidně s touhle hvězdou hrát v prvním obranném páru, nic nepodělá, sežere puk, když to bude potřeba a prostě si odehraje těžké minuty, aby pomohl týmu.
Carson Carels – LHD – Pravděpodobně nejlépe bruslící bek na draftu. Navíc má skvělý fyzický fond, dobrý cit pro podporu útoku ale ani v obraně není rozhodne ztracený.
Daxon Rudolph – RHD – Oblíbenec Ladislava Šmída. Rudolph je velkej, silnej, má v ruce granát a zároveň výborně rozehrává puky. Taková šikovnější verze komety uplynulé sezony Raddyshe. Tenhle bek dokáže nasázet klidně 25 gólů za sezonu.
Keaton Verhoeff – RHD – Další obrovský a silný bek. Mohli bychom dát skoro ctrl c + ctrl v předchozího textu. Verhoeff má ale oproti Rudolphovi trochu agresivnější styl bránění. Na druhou stranu se říká, že po mentální stránce ještě není zcela vyspělý.
Tak to by bylo prozatím vše. Uvidíme, co nám příští hodiny přinesou. Ať to dopadne jakkoliv,máme se na co těšit.
